Czy drukarnia wielkoformatowa może być ekologiczna? Wydawać by się mogło, że te dwa pojęcia powinny się wykluczać. Ale czy na pewno? Odpowiedź brzmi: TAK!

Wiele drukarni  posiada w swojej ofercie materiały, które pozwalają wyjść naprzeciw potrzebom klienta, więc jeśli oprócz chęci zareklamowania swojej firmy, ma się również na uwadze ochronę środowiska, można znaleźć coś dla siebie.

Jeśli chodzi o najbardziej ekologiczny rodzaj technologii druku, prym wiedzie druk sublimacyjny, który może mieć wiele zastosowań. Oprócz flag czy materiałów do podświetleń, sublimacja może być stosowana przy wydruku m.in.: pościeli, kocyków czy obrusów. W przypadku produktu, z którymi mamy bezpośredni kontakt, bardzo ważna jest jakość  używanych  tuszy. Sublimacja dzięki nietoksycznym tuszom sprawdzi się tu idealnie.

Dodatkowo oprócz druku sublimacyjnego można wybrać druk ekosolwentowy, który używany jest  do wydruku różnego rodzajów folii, papierów, czy materiałów roll-upowych. Tusze ekosolwentowe są certyfikowane, a wydruki mogą być użyte w pomieszczeniach użytku publicznego jak np. w przedszkolach.

Na końcu warto wspomnieć, że takie  banery mogą być ekologiczne.  Wśród materiałów banerowych można znaleźć takie, które  nie zawierają PVC. Zatem zamiast standardowego baneru, siatki czy blockout’u można wybrać te media do druku o bardziej ekologicznym składzie.

Podsumowując, każdy z nas może być „EKO”, tylko wszystko zależy od naszych decyzji i starań. Razem musimy dążyć, żeby ekologia nie była tylko chwilową modą,  a naszym stylem życia.